The English department is governed by a chair and assisted by a number of standing committees and department officers. Each committee seats graduate student representatives, elected annually by the graduate student body.

The following represent the Standing Committees, Working Groups, Centers and Initiative Directors, and RAs for the academic year 2023-24.

Administrative Leadership

Chair
E. Heckendorn Cook

Vice Chair
Jim Kearney

Grad Chair
Andrew Griffin

Undergrad Chair
Jeremy Douglass

Administrative Committee

  • Heather Blurton
  • Julie Carlson
  • Bishnu Ghosh
  • Rita Raley
  • ex officio: E. Cook, Andrew Griffin, Jeremy Douglass

Graduate Committee

Steering and Admissions

  • Bernadette Andrea (S)
  • Maurizia Boscagli (W/S)
  • Jeannine DeLombard
  • Yunte Huang
  • Mark Maslan
  • Sowon Park
  • Daniel Reeve
  • Amrah Salomón

CoGS Representatives: Lexxus Coffey Edison and Maria-Carolina Sintura.

Jobs Placement Committee
Heidi Amin-Hong and Tess Shewry

Grad Admissions field readers and Field Examiners for the Qualifying Exam are named in Fall quarter by the Grad Chair.

 

Undergraduate Committee

  • Jeremy Douglass, Chair
  • Stephanie Batiste
  • Brian Donnelly
  • Enda Duffy (W/S)
  • Ken Hiltner
  • Rachael King (S)
  • Swati Rana
  • Russell Samolsky (W/S)
  • Cathy Thomas

CoGS Representatives: Nadia Ahmed and Shaun Nowicki.

 

Additional Departmental Leadership

Other Standing Committees/Positions

EAP Representative
Maurizia Boscagli (W/S)

HFA Diversity Officer
Sowon Park

Lead TA Advisor
Felice Blake (W/S)
TA Advisor Panel: Amin-Hong, Olguín, Samolsky (W/S)

English Dept Representatives to the Faculty Legislature
Duffy (W/S), Maslan, Thomas

Library & Campus Information Resources Liaison
Melody Jue

Outreach and Donor Relations
Cook, Duffy (W/S), Olguin, Thomas

Lead TA Advisor Non-FTE Appointments (incl President’s Postdoctoral Fellows/Search Waivers)

  • Chair: Blake (W/S)
  • Batiste
  • Carlson
  • King (S)
  • Olguin
  • Salomón
  • Waid (S)

Technology Committee

  • Jeremy Douglass
  • Alan Liu (S)
  • Rita Raley
  • Amrah Salomón

Working Groups, 2023-2024

Lead TA Advisor Digital Humanities Assistant Professor Search Committee

  • Rita Raley, Chair
  • Jeremy Douglass
  • Rachael King
  • Fabien Offert, GSS

Critical Creative Writing / CW Specialization

  • Moraga
  • Rana
  • Batiste

Grad Program Revisioning Core Committee

  • Kearney
  • Blurton
  • Griffin
  • Amin-Hong

WASC Certification Committee (for 2023 WASC Certification)

Cook, Hiltner, Huang

 

Center, Initiative, and Project Leadership

2023-2024 Directors and RAs

American Cultures and Global Contexts Center
Director: Swati Rana
RA: Nirvana Shahriar

Center on Modern Culture, Materialism, and Aesthetics
Director: Maurizia Boscagli
RA: Leila Stegemoeller

Early Modern Center
Director: Jim Kearney, Fall; Patricia Fumerton, W/S
RA: Shaun Nowicki

Global Latinidades Project
Director: Ben Olguín

Hemispheric South/s
Director: Stephanie Batiste
RA: Lexxus Coffey Edison

Literature & Environment
Director: Bishnupriya Ghosh
RA: Becca Hamilton

Literature & Mind
Director: Julie Carlson
RA: Clara Chin

Las Maestras Center
Co-Directors: Cherríe Moraga and Celia Herrera Rodríguez
RA: Maria-Carolina Sintura

Medieval Literature
Director: Daniel Reeve
RA: Gil Vitro

Transcriptions
Director: Rita Raley
RA: Henry Coburn

Catalyst
Director: Brian Donnelly
RA: MariaCarolina Sintura

 

Graduate Leadership

Council of Graduate Students (CoGS) Representatives:

Co-Chairs: Alice Fulmer and Olivia Bievenue

Graduate Committee Representatives: Lexxus Coffey Edison and Maria-Carolina Sintura

Undergrad Committee Representatives: Nadia Ahmed and Shaun Nowicki

 

Co-Lead Teaching Assistants:

Maria Job and Liv Henderson

 

Social Media RA:

Celeste McAlpin-Levitt